Ericsson Telefony Komórkowe - Ericsson Cellular Phone


Ericsson Telefony Komórkowe - Historia

Ericsson to szwedzka firma produkująca sprzęt telekomunikacyjny. Założona została w 1876 roku przez Larsa Magnusa Ericssona, jako warsztat naprawiający sprzęt telegraficzny. Centrala firmy znajduje się w Sztokholmie.

W początkach XX wieku Ericsson był światowym potentatem w produkcji ręcznych central telefonicznych. W Polsce pierwsza centrala tego producenta została uruchomiona w Warszawie w 1904 roku.

Obecnie firma oferuje szereg rozwiązań zarówno dla telefonii stacjonarnej jak i przenośnej, choć w Polsce znana jest głównie jako producent telefonów komórkowych, od 2001 roku w spółce Sony Ericsson.

5 lutego 2001 r.

Ericsson, trzeci co do wielkości producent telefonów komórkowych, zamierza wycofać się z ich produkcji, aby uniknąć dalszych strat, które przynosi oddział firmy produkujący urządzenia konsumenckie. W IV kwartale ub.r. straty sięgnęły 1,7 mld USD.

- Straty są wynikiem opóźnień w dostawach najważniejszych komponentów, a opóźnienia z kolei miały wpływ na nieekonomiczne wykorzystanie zarezerwowanych mocy produkcyjnych, a także utratę zamówień o dużej wartości - skomentował Kurt Hellstrom, prezes Ericssona. - Program restrukturyzacji jest realizowany zgodnie z wyznaczonym planem, co pozwoli nam zwiększyć opłacalność produkcji w drugiej połowie roku. Niemniej jednak w świetle obecnych trendów rynkowych, po gruntownej ocenie biznesu konsumenckiego podjęliśmy decyzję o całkowitym outsourcingu produkcji i dostaw telefonów komórkowych - dodał prezes.

Według danych Ericssona firma ma 10 proc. światowego rynku telefonów komórkowych (w IV kwartale wyprodukowała 11,8 mln telefonów komórkowych) i jest pierwszym dużym producentem komórek, który odda ich produkcję w całości w outsourcing. Firma będzie jednak nadal je rozwijać pod względem technologicznym, reklamować swoje komórki i wprowadzać je na rynek pod własną nazwą. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, telefony komórkowe pozostaną integralną częścią oferty Ericssona, który chce zapewnić operatorom kompleksową ofertę.

Partnerami szwedzkiej firmy w outsourcingu będą m.in. Flextronics, firma oferująca usługi w zakresie łańcucha dostaw elektroniki, a także dwie tajwańskie firmy zajmujące się produkcją elektroniki - GVC i Arima.

W wyniku restrukturyzacji 4,2 tys. pracowników Ericssona dołączy do Flextronicsa, a 600 ludzi ze szwedzkich oddziałów firmy w Linköping i Lund zostanie zwolnionych. Do końca br. oddział produktów konsumenckich będzie zatrudniał 7 tys. ludzi (na koniec ub.r. - 16,8 tys.).

Mimo niezadowalających wyników finansowych w dziale konsumenckim firma osiągnęła w IV kwartale ub.r. przychody ze sprzedaży w wysokości 82 mld SEK, co oznacza 11-procentowy wzrost w porównaniu z takim samym okresem roku 1999. Na wzrost sprzedaży wpłynęły również kontrakty na budowę sieci GPRS, których firma zyskała 22 z 33 ogłoszonych przez różnych operatorów na całym świecie, a także dobra sprzedaż rozwiązań do szerokopasmowego dostępu do Internetu.Do 2001 roku firma "Ericsson" produkowała telefony pod własną nazwą, obecnie po połączeniu z firmą "Sony" telefony występują pod nazwą (Sony Ericsson)


Telefonia Satelitarna | Historia Ericsson | Historia Telefonów Komórkowych | GSM w Polsce | Skróty | PlusGSM vs SE T68i

Copyright © e-mail: slawomir@poral.net poral.eu